| Traject: | Horn |
| Dijktrajectnummer: | V02-247B |
| Polder: | Aetsveldsche polder oost 11.1 |
| Gemeente: | Weesp |
| Lengte traject: | 1,2 kilometer |
De Horn is een ‘boezemwaterkering’ die de achterliggende polder beschermt tegen het hoger liggende boezemwater van de Vecht (zie kaart). Omdat de bodem ter plaatse uit slappe en samendrukbare grondlagen bestaat, zakt de waterkering langzaam. Toch moet de waterkering in extreme situaties met een hoge waterstand voldoende water kunnen tegenhouden. Het is daarom noodzakelijk de kering periodiek op te hogen. De waterkering moet ook voldoen aan bepaalde stabiliteitseisen.

Omdat de dijk naar verwachting niet meer voldoet aan de hoogte- en stabiliteitseisen, is deze opgenomen in het 'Actieprogramma Veilige Waterkeringen 2010 van het Waterschap Amstel, Gooi en Vecht. De uitvoerende taken van het waterschap worden verricht door Waternet.
Dijkverbeteringprojecten worden in verschillende fasen uitgevoerd. De inventarisatiefase is afgerond. In het derde kwartaal van 2007 is grondonderzoek uitgevoerd voor de toetsing op veiligheid (rekenkundige controle) van de dijk. Met de gegevens uit dit grondonderzoek is de toetsing van de dijk nu afgerond. Ook zijn gegevens verzameld van aanwezige kabels en leidingen. Tenslotte is een onderzoek uitgevoerd naar de Landschappelijke, Natuur, Cultuurhistorische en Archeologische waarden (LNCA) in het gebied.
Uit de toetsing op veiligheid is naar voren gekomen dat de dijk voldoende hoog is. Een gedeelte van de dijk is echter niet stabiel genoeg. In totaal voldoet 500 m van de 1200 m niet aan de geldende veiligheidsnormen.
Er wordt een startnotitie opgesteld en ter goedkeuring van het bestuur van AGV aangeboden. Hierin zijn alle zaken met betrekking tot de dijkverbetering omschreven, inclusief varianten. Deze startnotitie wordt ook besproken met de provincie en de gemeente. Hierna wordt een versterkingsadvies opgesteld dat verder wordt uitgewerkt in het ontwerp dijkverbeteringsplan. Daarin staat een beschrijving van de voorgenomen maatregelen en een uitleg hoe we tot deze maatregelen zijn gekomen. In het plan wordt rekening gehouden met de belangen van omwonenden en de L,N,C en A-waarden. Er komt een informatieavond, waar het ontwerp dijkverbeteringsplan toegelicht en verduidelijkt zal worden. Dit dijkverbeteringsplan wordt ter inzage aangeboden aan belanghebbenden en maakt onderdeel uit van een inspraakprocedure. Zodra alle belangen beoordeeld zijn, wordt dit verwerkt tot een definitief dijkontwerp, dat vervolgens uitgevoerd kan worden.
Hieronder zijn de belangrijkste stappen in het proces om tot een dijkverbetering te komen weergegeven:
| Vierde kwartaal 2009 | Startnotitie/bestuurlijk besluit |
| Derde kwartaal 2010 | Concept dijkverbeteringsplan |
| Vierde kwartaal 2010 | Inspraak en vaststellen plan |
| Vierde kwartaal 2011 | Uitvoering |
Bewoners, geïnteresseerden en overige belanghebbenden worden via nieuwsbrieven, internet (www.agv.nl) en informatieavonden op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen rond het project. Indien noodzakelijk worden er persoonlijke gesprekken gevoerd.
Voor meer informatie kunt u contact opnemen met J. Brandes. Hij is bereikbaar via telefoonnummer: 0900-9394. Ook kunt u uw vragen of opmerkingen sturen naar het e-mailadres: dijkhorn@waternet.nl
Indien u uw eigendommen verhuurt en/of verpacht dan verzoeken wij u tevens de gebruiker op de hoogte te stellen van het voorgaande.
